Celenit vs Sonablock: porównanie akustycznych paneli z wełny drzewnej
Przy specyfikowaniu mineralizowanych paneli z wełny drzewnej we Włoszech, Celenit jest zwykle pierwszą nazwą na liście. To uznany włoski producent, wpisany do niezliczonych capitolati, a większość konsultantów akustycznych zna gamę na pamięć.
Sonablock to nowsza nazwa. Panele produkowane są przez Stiga RM na Łotwie i dostarczane w całej Europie przez Wall Panels Pro. Materiał należy do tej samej rodziny: wełna drzewna świerkowa, mineralizowana i wiązana cementem portlandzkim. Pytanie, na które projektant faktycznie potrzebuje odpowiedzi, jest węższe niż „która marka jest lepsza”. Jest to: przy warunkach montażu, które zostaną zrealizowane, czy oba produkty mierzą tak samo, i czy można umieścić dowody w dokumentacji projektu?
Ten artykuł odpowiada na oba pytania, wykorzystując wyłącznie opublikowane dokumenty. Każda liczba poniżej jest możliwa do zweryfikowania na podstawie konkretnego certyfikatu, raportu badania lub EPD.
Co łączy oba produkty
Więcej, niż wskazuje marketing którejkolwiek ze stron.
Oba to płyty wiórowo-cementowe (WWCB) według EN 13168, a obie gamy akustyczne są również zadeklarowane według EN 13964 jako produkty na sufity podwieszane. Oba wykorzystują świerk pospolity. Oba są wiązane cementem portlandzkim, białym cementem w cieńszych gamach dekoracyjnych. Żadne nie stosuje spoiw formaldehydowych. Oba publikują deklaracje środowiskowe EPD według EN 15804+A2 i oba posiadają certyfikat łańcucha dostaw PEFC. Oba mają euroklasę B-s1,d0 w wersjach standardowych i oferują wariant A2-s1,d0.
Nie jest to więc porównanie sprawdzonego materiału z materiałem nieznanym. Jest to porównanie dwóch producentów tego samego, dobrze poznanego materiału, a różnice leżą w szczegółach.
Gamy produktów, obok siebie
Celenit dzieli swoją gamę według szerokości wełny drzewnej, co determinuje zarówno wygląd, jak i zachowanie akustyczne. Sonablock robi to samo, ale nazywa szerokość włókna bezpośrednio.
| Szerokość wełny drzewnej | Cement | Euroklasa | |
|---|---|---|---|
| Celenit N | 3 mm | Cement portlandzki szary | B-s1, d0 |
| Celenit A / AE | 2 mm / 1 mm | Cement portlandzki szary | B-s1, d0 |
| Celenit AB | 2 mm | Cement portlandzki biały | B-s1, d0 |
| Celenit ABE | 1 mm | Cement portlandzki biały | B-s1, d0 |
| Celenit AB/A2, ABE/A2 | 2 mm / 1 mm | Cement portlandzki biały z dodatkiem proszku mineralnego | A2-s1, d0 |
| Sonablock Core Fiber 1.0 | 1.0 mm | Cement portlandzki biały | B-s1, d0 |
| Sonablock Core Fiber 1.5 | 1.5 mm | Cement portlandzki biały | B-s1, d0 |
| Sonablock Core Fiber 2.0 | 2.0 mm | Cement portlandzki biały | B-s1, d0 |
| Sonablock FireSafe | 1.0 / 1.5 / 2.0 mm | Cement portlandzki biały z dodatkiem proszku mineralnego | A2-s1, d0 |
Przybliżone odpowiedniości to Sonablock Fiber 1.0 wobec Celenit ABE, Sonablock Fiber 2.0 wobec Celenit AB, a Sonablock Fiber 1.5 znajduje się pomiędzy nimi, bez bezpośredniego odpowiednika w gamie Celenit.
Pochłanianie dźwięku w tych samych warunkach montażu
To miejsce, w którym większość porównań marek się rozpada, ponieważ wartości pochłaniania dla wełny drzewnej są bezznaczeniowe bez głębokości montażu i zawartości szczeliny. Płyta 25 mm zamocowana płasko do betonu i ta sama płyta na plenum 200 mm to różne obiekty akustyczne.
Jest jednak jeden warunek, dla którego oba przedsiębiorstwa publikują dane: płyta 25 mm z pustą szczeliną powietrzną 200 mm z tyłu, przebadana w komorze pogłosowej według EN ISO 354 i sklasyfikowana według ISO 11654.
| Produkt | Warunek badania | Jednostka badająca | Raport lub certyfikat | alfa w | Klasa |
|---|---|---|---|---|---|
| Celenit AB 25 mm | TH 225 mm, pusta szczelina | Istituto Giordano | 331332-D | 0.65 (H) | C |
| Celenit ABE 25 mm | TH 225 mm, pusta szczelina | Istituto Giordano | 331334-F | 0.65 (H) | C |
| Sonablock Fiber 1.5, 25 mm | ODS 200 mm, pusta szczelina | RISE Sweden | O100282-1356156 | 0.65 (H) | C |
| Sonablock Fiber 1.0, 25 mm | ODS 200 mm, pusta szczelina | RISE Sweden | O100282-1356156 | 0.60 (H) | C |
TH Celenit, czyli całkowita wysokość, jest mierzona od podłoża stropu do spodu wykończenia, więc TH 225 to płyta 25 mm na pustce 200 mm. ODS RISE to odległość od podłogi komory do przedniej powierzchni próbki, więc ODS 200 dla płyty 25 mm to ta sama geometria. Te dwa wskaźniki są bezpośrednio porównywalne.
Wynik jest remisem. Sonablock Fiber 1.5 oraz Celenit AB i ABE wszystkie dają ważony współczynnik pochłaniania 0.65 ze wskaźnikiem kształtu H i lądują w klasie pochłaniania C. Sonablock Fiber 1.0 wypada o jeden stopień niżej, na poziomie 0.60, wciąż w klasie C.
Nikogo nie powinno to zaskakiwać. To ten sam materiał w tej samej grubości na tej samej szczelinie. Fizyce nie zależy na etykiecie. Oznacza to natomiast, że jakiekolwiek twierdzenie, z którejkolwiek strony, że jedna marka fundamentalnie przewyższa drugą w pochłanianiu, nie jest poparte danymi z badań.
Szczelina powietrzna wykonuje większość pracy
Warto się przy tym zatrzymać, ponieważ to najczęstszy błąd specyfikacyjny w przypadku wełny drzewnej.
Celenit publikuje niezwykle kompletny zestaw wyników dla AB przy 25 mm, a ich odczytanie po kolei jest instruktywne:
| Montaż | alfa w | Klasa |
|---|---|---|
| Zamocowana płasko, brak szczeliny | 0.45 | D |
| Szczelina 30 mm | 0.45 | D |
| Szczelina 100 mm | 0.60 | C |
| Szczelina 175 mm | 0.60 | C |
| Szczelina 200 mm | 0.65 | C |
| Szczelina 400 mm | 0.60 | C |
| Szczelina 30 mm wypełniona wełną mineralną 80 kg/m3 | 0.75 | C |
| Szczelina 100 mm, 60 mm wełny mineralnej 40 kg/m3 | 0.90 | B |
| Szczelina 200 mm, 30 mm wełny mineralnej 80 kg/m3 | 0.90 | A |
Płyta wnosi dość wąski zakres wydajności. Szczelina, a przede wszystkim to, czy umieszczono w niej wełnę mineralną, wnosi resztę. Przejście od gołej płyty 25 mm na stropie do tej samej płyty nad wypełnionym plenum przenosi z klasy D do klasy A, bez jakiejkolwiek zmiany samego panelu.
Ma to znaczenie komercyjne, ponieważ zbiorcze karty danych Celenit noszą na pierwszej stronie nagłówek „alfa w do 0.95” dla AB i „do 1.00” dla ABE, bez zaznaczenia w miejscu tego twierdzenia, że wartości te wymagają 30 do 60 mm wełny skalnej o gęstości 40 do 80 kg/m3 za płytą. W uczciwości wobec Celenit, strony produktowe jego witryny dzielą to twierdzenie poprawnie, podając odrębne wartości dla montażu bezpośredniego, pustej szczeliny i wypełnionej szczeliny. Uczciwa wersja istnieje. Po prostu nie jest to ta wersja, która jest wydrukowana na pierwszej stronie karty danych, i nie jest to ta, która trafia do dokumentów przetargowych.
Opublikowana wartość Sonablock to wartość dla pustej szczeliny: alfa w 0.65, klasa C, goły panel na szczelinie 200 mm, przebadany przez RISE w ramach raportu O100282. Umieszczenie wełny mineralnej za panelem Sonablock spowoduje analogiczny wzrost, jak w przypadku Celenit, z tego samego powodu. Wall Panels Pro obecnie nie publikuje badania dla wypełnionej szczeliny, więc nie podaje wartości dla wypełnionej szczeliny.
Jeśli z tego artykułu warto zapamiętać jedną rzecz: produkty należy porównywać w warunkach montażu, które faktycznie zostaną zrealizowane, a każde twierdzenie o pochłanianiu bez podanej głębokości szczeliny warto traktować jako niekompletne.
Bezpieczeństwo pożarowe
Oba przedsiębiorstwa oferują standardową płytę o klasie B-s1,d0 oraz płytę o podwyższonej odporności ogniowej A2-s1,d0, obie według EN 13501-1. W obu przypadkach: niski poziom dymu, brak płonących kropli.
Interesującą częścią jest to, co podwyższenie do A2 kosztuje w innych właściwościach, ponieważ oba przedsiębiorstwa osiągają to w ten sam sposób: obciążając płytę wypełniaczem mineralnym na koszt drewna.
| Masa przy 25 mm | Przewodność cieplna | |
|---|---|---|
| Celenit AB, standardowa | 12.0 kg/m2 | 0.070 W/mK |
| Celenit ABE, standardowa | 12.0 kg/m2 | 0.075 W/mK |
| Celenit AB/A2, ABE/A2 | 15.3 kg/m2 | 0.100 W/mK |
| Sonablock Core, standardowa | 10.5 kg/m2 | 0.070 W/mK |
| Sonablock FireSafe, A2 | 14.6 kg/m2 | 0.085 W/mK |
Własna deklaracja zawartości w EPD Celenit pokazuje ten mechanizm wprost: węglan wapnia wzrasta z 15 procent masy płyty w AB do 30 procent w AB/A2, podczas gdy udział drewna spada z 38.1 procent do 27.7 procent. Więcej kamienia, mniej drewna, więc płyta cięższa i o gorszej izolacyjności.
Wariant A2 Sonablock wychodzi lżejszy, 14.6 wobec 15.3 kg/m2, i utrzymuje lepszą lambdę, 0.085 wobec 0.100 W/mK. Na dużym suficie A2 różnica trzech czwartych kilograma na metr kwadratowy i 15-procentowa różnica w przewodności są warte odnotowania, szczególnie tam, gdzie sufit niesie własny ciężar na dużej rozpiętości lub gdzie układ wpływa na obliczenia termiczne.
Jedna przestroga dotycząca płyt standardowych. Wartość 10.5 kg/m2 dla Sonablock to masa zadeklarowana w jego zweryfikowanym EPD. Rzeczywista dostarczona masa może przewyższać wartość z karty danych w zależności od wilgotności w momencie wysyłki, więc przy planowaniu transportu pełną ciężarówką warto potwierdzić masę wysyłkową u dostawcy, a nie opierać się wyłącznie na karcie danych technicznych.
Wydajność termiczna
Wartości są na tyle bliskie, że rzadko o czymś decydują, ale dla pełności, zadeklarowana lambda według EN 13168:
Celenit N 0.065, Celenit AB 0.070, Celenit ABE 0.075, gamy A2 Celenit 0.100. Sonablock Core 0.070 zgodnie z deklaracją w EPD, przy czym karta danych technicznych podaje średnią 0.067 w zależności od specyfikacji, a Sonablock FireSafe 0.085.
Celenit N jest najlepszym izolatorem w grupie. Jest też jedyną płytą w tym zestawieniu, która nie deklaruje żadnej wydajności pochłaniania dźwięku, więc warto się dwa razy zastanowić przed specyfikowaniem jej do celów akustycznych.
Kwestia węgla, odpowiedziana uczciwie
Oba przedsiębiorstwa publikują EPD zweryfikowane przez stronę trzecią według EN 15804+A2 w ramach International EPD System, obie według PCR 2019:14. Gamy akustyczne Celenit znajdują się pod EPD-IES-0025754. Sonablock Core to EPD-IES-0031288, a FireSafe to EPD-IES-0031289.
Nie będziemy twierdzić, że mamy przewagę węglową, której nie możemy poprzeć dowodami. Opublikowane wartości nie dają Sonablock takiej przewagi.
Dla etapu produktu, modułów A1 do A3, na metr kwadratowy płyty 25 mm, Celenit AB deklaruje GWP-total minus 1.07 kg ekwiwalentu CO2. Sonablock Core deklaruje 6.96 kg ekwiwalentu CO2. To wygląda jak rozgromienie, ale nim nie jest, ponieważ te dwa EPD traktują węgiel biogeniczny odmiennie. Deklaracja Celenit zalicza węgiel zmagazynowany w świerku jako wartość ujemną na etapie produktu, a następnie uwalnia go w fazie końca życia, gdzie jego wartość C4 wynosi 6.44. Deklaracja Sonablock nie przyjmuje kredytu pochłaniania w A1 do A3, a odpowiednio jego C4 to tylko 0.371.
Porównując zamiast tego cały cykl życia, różnica znacznie się zmniejsza. Zsumowane w opublikowanych modułach, to około 7.9 kg ekwiwalentu CO2 od kołyski do grobu dla Celenit AB wobec 9.4 dla Sonablock Core, przy czym ta druga wartość podana jest jako suma we własnym EPD. Celenit wciąż prowadzi, o około 15 procent.
Warto dodać dwie rzeczy, nie jako wymówki, lecz ponieważ znajdują się w dokumentach. Płyta Sonablock magazynuje nieco więcej węgla biogenicznego na metr kwadratowy niż płyta Celenit, 1.99 wobec 1.81 kg węgla, mimo że jest lżejszą płytą. A sama norma EN 15804 ostrzega, że EPD są w pełni porównywalne tylko wtedy, gdy zadeklarowane jednostki, granice systemu i wybory modelowania są zgodne. Te dwa dokumenty nie są zgodne w zakresie rozliczania węgla biogenicznego, więc uczciwym podsumowaniem jest to, że oba produkty to niskoemisyjne produkty drewniane wiązane mineralnie, z zweryfikowanymi deklaracjami, a opublikowana wartość od kołyski do grobu Celenit jest obecnie niższa z tych dwóch.
Jeśli węgiel jest kryterium decydującym dla danego projektu, warto przeczytać obie deklaracje EPD, a nie podsumowanie któregokolwiek z producentów. Odnośniki znajdują się na końcu.
Co faktycznie można pobrać
To najjaśniejsza praktyczna różnica między tymi dwoma, i jest to ta, która zwykle ma znaczenie, gdy kompletowana jest dokumentacja projektu lub gdy techniczny recenzent klienta zaczyna zadawać pytania.
Celenit publikuje numer certyfikatu dla każdego badania akustycznego, jakie kiedykolwiek zamówił, a jest ich około siedemdziesięciu, obejmujących różne grubości, głębokości szczelin i wypełnienia szczelin. Ta biblioteka to realny atut, rzeczywiście głębszy niż wszystko, co ma Sonablock. Tym, czego Celenit nie publikuje, są same raporty. Jego publiczny obszar do pobierania zawiera broszury, podręczniki techniczne i karty danych. Nie ma do pobrania raportu badania EN ISO 354, deklaracji właściwości użytkowych, certyfikatu CE ani raportu klasyfikacyjnego EN 13501-1. Klasa ogniowa pojawia się w każdym dokumencie bez numeru raportu klasyfikacyjnego przypisanego do niej w żadnym miejscu.
Sonablock publikuje dokumenty. Pełny raport RISE O100282 to plik PDF do pobrania z krzywą w pasmach jednej trzeciej oktawy, wymiarami komory pogłosowej, temperaturą i wilgotnością w czasie badania, listą przyrządów i podpisami dwóch inżynierów RISE, którzy je przeprowadzili i sprawdzili. Obok niego znajdują się certyfikat oznakowania CE, deklaracja właściwości użytkowych, raport klasyfikacji reakcji na ogień K25/2026, certyfikat łańcucha dostaw PEFC z datą jego wygaśnięcia, karta charakterystyki, obie deklaracje EPD oraz karty danych technicznych dla każdej grubości.
Dla projektanta to rozróżnienie praktyczne, a nie moralne. Celenit przebadał znacznie więcej konfiguracji niż Sonablock. Sonablock udostępnia dowody dla przebadanych konfiguracji, w formie, którą można przekazać klientowi lub dołączyć do zgłoszenia bez pytania kogokolwiek o zgodę.
W poszukiwaniu alternatywy dla Celenit?
Do tego pytania dochodzi się z kilku różnych kierunków, a właściwa odpowiedź zależy od tego, w którym z nich się znajdujemy.
Potrzebne jest to samo zmierzone pochłanianie przy niższym koszcie. To najsilniejszy argument za Sonablock. Przy 25 mm na pustej szczelinie 200 mm oba produkty dają tę samą wartość alfa w 0.65 i tę samą klasę pochłaniania C, z akredytowanych laboratoriów, według tej samej normy. Ceny cennikowe Celenit ze stycznia 2023 dla płyty naturalnej 25 mm z krawędzią prostą to 27.24 EUR za metr kwadratowy dla AB i 32.69 dla ABE, przed profilowaniem krawędzi, które dodaje od 4.20 do 8.69 EUR za metr kwadratowy w zależności od profilu i ilości, oraz przed dodaniem koloru. Sonablock jest wyceniany per projekt. Warto zapytać o oba i porównać ostateczną kwotę.
Czas realizacji lub dostępność stały się problemem. Sonablock jest produkowany na zamówienie na Łotwie, z bezpośrednim planowaniem produkcji fabrycznej, a nie alokacją zapasów u dystrybutora, co zwykle pomaga w przypadku większych zamówień oraz niestandardowych rozmiarów i kolorów.
Potrzebny jest rozmiar, kolor lub kształt, którego nie ma w standardowym katalogu. Niestandardowe kolory RAL i NCS, powierzchnie z nadrukiem, niestandardowe wymiary oraz gama Design profilowanych i rowkowanych paneli są wszystkie produkowane na zamówienie.
Zaproponowano Celenit N, a oczekiwano wydajności akustycznej. Warto uważnie przeczytać następną sekcję, ponieważ to najkosztowniejszy błąd w tej kategorii.
Gdzie Celenit jest lepszym wyborem
Sprzedajemy Sonablock, a jednak powiemy to jasno, ponieważ wysłanie projektanta na złą drogę kosztuje wszystkich więcej niż utracone zamówienie.
Włoskie zamówienia publiczne. Celenit posiada uprawnienia natureplus, ANAB i ICEA oraz ustaloną pozycję zgodności CAM dla włoskich robót publicznych. Warto zauważyć, że jego certyfikacja natureplus obejmuje płyty klasy B wiązane cementem, a nie gamę o podwyższonej odporności ogniowej A2, więc warto sprawdzić, jaki certyfikat faktycznie wymaga dany przetarg. Jeśli zadanie jest uzależnione od CAM Edilizia, warto potwierdzić ścieżkę dla każdego produktu alternatywnego przed dokonaniem zamiany, nie po niej.
Nietypowe warunki montażu. Biblioteka certyfikatów Celenit obejmuje grubości od 15 do 50 mm, głębokości szczelin od zera do 400 mm i szeroki zakres wypełnień wełną mineralną o podanych gęstościach. Sonablock obecnie publikuje jeden raport akustyczny, dla jednej grubości, przy jednej głębokości montażu, dla dwóch szerokości włókna. Jeśli sufit to plenum 125 mm z 60 mm wełny skalnej 40 kg/m3, Celenit przebadał dokładnie taki przypadek, a Sonablock nie.
Wypełniona szczelina, dla której wartość potrzebna jest na piśmie już teraz. Ten sam powód. Panele Sonablock będą się zachowywać jak każda inna płyta WWCB nad wypełnionym plenum, jednak nie podamy wartości, dla której nie możemy udostępnić raportu.
Systemy rusztu T z konkretnym detalem krawędzi. Celenit publikuje pełną matrycę dostępności krawędzi w zależności od grubości, w tym profile z felcem zaprojektowane dla rusztów T24 i T35. Warto zauważyć, że wszystkie profile z felcem Celenit wymagają minimalnej grubości płyty 25 mm, więc przy pracy z 15 mm żaden z producentów nie zapewni krawędzi z felcem.
Dziesięciolecia historii specyfikacji. Jeśli konsultant akustyczny zamodelował pomieszczenie na podstawie danych Celenit z poprzedniego projektu, ścieżką najmniejszego oporu jest zwykle zbudowanie tego, co zamodelowano.
Jak właściwie specyfikować którykolwiek z produktów
Niezależnie od wyboru, specyfikacja wełny drzewnej jest niekompletna bez czterech elementów, a większości niesatysfakcjonujących pomieszczeń, o których słyszymy, brakuje przynajmniej jednego z nich.
Należy podać grubość płyty. Należy podać głębokość szczeliny. Należy podać, czy szczelina jest pusta czy wypełniona, a jeśli wypełniona, grubość i gęstość wełny mineralnej. Następnie należy podać oczekiwane alfa w i klasę pochłaniania dla tego konkretnego układu, wraz z numerem certyfikatu, który to potwierdza.
Jeśli dostawca podaje wartość pochłaniania bez określonych warunków montażu, warto zapytać o te warunki, zanim porówna się ją z czymkolwiek.
Podsumowanie
Przy 25 mm nad pustą szczeliną 200 mm, Celenit AB, Celenit ABE i Sonablock Fiber 1.5 wszystkie mierzą alfa w 0.65 i klasę pochłaniania C, certyfikowane według tej samej normy przez akredytowane laboratoria. To porównanie, które ma znaczenie, i jest to remis.
Wokół tego remisu, Celenit wnosi znacznie większą bibliotekę przebadanych konfiguracji, ustalone włoskie uprawnienia zamówieniowe i nieco lepszą opublikowaną wartość węgla od kołyski do grobu. Sonablock wnosi lżejszą i lepszą termicznie płytę A2, kompletny i pobieralny pakiet dowodów, elastyczność produkcji na zamówienie w zakresie rozmiaru i koloru oraz niższy koszt za metr kwadratowy.
Żadna z tych list nie jest powodem do odrzucenia drugiego produktu. To rzeczywisty kompromis, a to, którą jego stronę wybierze się, zależy od projektu.
Źródła
Dokumentacja Sonablock, w tym pełny raport RISE, jest opublikowana na wallpanelspro.com Sonablock documentation.
- Pochłanianie dźwięku, Sonablock: RISE Research Institutes of Sweden, raport O100282-1356156, 3 marca 2026, według SS-EN ISO 354 i SS-EN ISO 11654
- Reakcja na ogień, Sonablock: raport klasyfikacyjny K25/2026 według EN 13501-1
- EPD Sonablock, gama Core: EPD-IES-0031288, data wersji 15 kwietnia 2026, ważna do 14 kwietnia 2031
- EPD Sonablock, gama FireSafe: EPD-IES-0031289, data wersji 15 kwietnia 2026, ważna do 14 kwietnia 2031
- Łańcuch dostaw PEFC Sonablock: BMCERT-PEFC-COC-00175, ważny do lutego 2028
- Pochłanianie dźwięku, Celenit AB 25 mm przy TH 225 pusta szczelina: certyfikat Istituto Giordano 331332-D, 11 lutego 2016
- Pochłanianie dźwięku, Celenit ABE 25 mm przy TH 225 pusta szczelina: certyfikat Istituto Giordano 331334-F, 11 lutego 2016
- Seria montażowa Celenit AB przy 25 mm: certyfikaty Istituto Giordano 331332-A do 331332-E, 333104-A, 324214-B, 324215-B, 324215-D, 324215-E
- EPD Celenit, gamy AB i ABE: EPD-IES-0025754
- Dane techniczne Celenit oraz masa, przewodność cieplna, dostępność krawędzi: CELENIT AB i CELENIT ABE schede tecniche ed. 2021/07 oraz podręcznik techniczny Acoustic Design
- Cennik Celenit: LISTINO PREZZI Gennaio 2023, ed. 00 rev. 00, obowiązujący od 1 stycznia 2023